Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowania naszego układu nerwowego. W tym roku przypada w sobotę 18 marca.
Pierwszy raz święto odbyło się w Stanach Zjednoczonych, w Polsce obchodzi się je od 1999 roku. Europejski Dzień Mózgu ma na celu przypominać o znaczącym wpływie naszego stylu życia na funkcjonowanie naszego organizmu. Celem jest zwrócenie uwagi na niezwykle ważną funkcję tego organu oraz przypomnienie o profilaktycznych badaniach układu nerwowego i odpowiedniej diecie, która jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej sprawności naszego mózgu.
Duże znaczenie odgrywa właściwe odżywianie, które jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka, a zwłaszcza dla mózgu. Odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z podstawowych elementów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu, wspomagającym pamięć oraz koncentrację.
Mózg stanowi centrum dowodzenia naszego organizmu i odpowiada za prawidłowe funkcjonowania wszystkich narządów. Badana naukowe dowiodły, że istnieje korelacja między codziennymi zwyczajami, na przykład picie alkoholu, czy palenie papierosów z zwiększoną szansą wystąpienia pewnych chorób, między innymi udaru mózgu lub wpływu na płód w łonie matki.
W tym dniu różne organizacje zajmują się propagowaniem wiedzy na temat funkcjonowania naszego mózgu oraz uświadamiania na temat prawidłowych nawyków wpływających na nasze zdrowie. Nasz mózg jest niezwykle pojemny, jest w stanie przyjąć ogromną ilość informacji i je przetworzyć. W trakcie snu nasz mózg dokonuje segregacji informacji jakie do nas docierają. A jest ich bardzo dużo, w ciągu dnia generujemy prawie 70 000 myśli.
Nasz mózg jest bardzo plastyczny i wciąż tworzą się w nim nowe połączenia neuronowe. Jest to związane z aktywnością naszego mózgu i pobudzaniem go do pracy. Odpowiedni styl życia wpływa na opóźnienie procesów starzenia się mózgu, a aktywność umysłowa zmniejsza ryzyko wielu chorób. Dbajmy na co dzień o masz mózg.