Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

Obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet znany jest niemal na całym świecie. Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W 2023 roku obchodzimy 112 Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Warto pamiętać o tym, że tradycja obchodzenia Dnia Kobiet powstała na gruncie walki o równouprawnienie kobiet – równe traktowanie bez względu na płeć. Pierwszy oficjalny Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protest zorganizowany rok wcześniej – 8 marca 1908. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet, odbywały się strajki pracownic branży włókienniczej. 

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony rok później – 8 marca 1910 roku. Po raz pierwszy faktycznie świętowano i prowadzono obchody w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Na przestrzeni kolejnych lat manifestacje, w których opowiadano się za prawami kobiet, łączono także z protestami antywojennymi.

Polki w Dzień Kobiet są w miejscach pracy najczęściej obdarowywane symbolicznym kwiatem, czasami otrzymują też drobne upominki – słodycze, kosmetyki. Nieco inaczej Dzień Kobiet obchodzony jest w polskich rodzinach. Mamy, babcie, córki i wnuczki w tym dniu dostają od mężczyzn najczęściej kwiaty, ale bywa, że obdarowywane są innymi upominkami zamiast kwiatów. W wielu polskich szkołach świętuje się 8 marca – chłopcy wręczają wtedy kwiaty swoim koleżankom, a także nauczycielkom. 

Chcemy z tej okazji złożyć wszystkim kobietom: małym i dużym najserdeczniejsze życzenia – marzeń spełnienia.